Jaké změny čekají povinné ručení v roce 2016

By admin, 5.12.2015

Bez povinného ručení by řidiči vůbec neměli vyrážet na silnice, přesto pořád někteří z nich zbytečně riskují. Zdánlivá úspora se ale může mnohonásobně prodražit. Co to vlastně povinné ručení je? Jedná se o pojištění odpovědnost za škodu způsobenou na zdraví či majetku druhých osob při provozu motorového vozidla. Řidiči si jej mohou zřídit u libovolné pojišťovny, podle toho, která nabídka se jim nejvíc pozdává. Jde to buďto přímo na pobočkách, nebo dokonce moderní formou přes internet. Nejvýhodnější ceny povinného ručení zjistíte snadno díky srovnávačům cen na internetu, oblíbeným je například TopSrovnani.cz.

Jaké změny očekáváme v následujícím roce? Trend zdražování od roku 2013 pokračuje, přesto lze najít pojištění poměrně výhodně, pokud si s tím dá člověk práci a použije internetovou kalkulačku cen povinného ručení. Zdražování je především důsledkem vyšších nákladů pojišťoven na uhrazení škod na zdraví vlivem změn v občanském zákoníku, které navyšují odškodnění za pojistné události vzniklé při nehodách. Nicméně zvedání cen není nijak skokové a významně neovlivní rodinný rozpočet.

Na nižší ceny zapomeňte

Pojistky nejde porovnávat pouze podle ceny, majitelé vozů si je skládají podle toho, co chtějí mít pojištěné, takže cena může být zavádějící. Důležité je, co pojistka zahrnuje. Pojistné se v roce 2016 zvyšuje především nejrizikovějším skupinám motoristů. Průměrné pojistné se meziročně zvýšilo pouze o 30 Kč. Náklady na pojistná plnění rostou rychleji než příjmy z pojistného, takže zlevňovat se určitě v nejbližších letech nebude.

Nejvyšší sazby musí očekávat mladí řidiči a řidiči bez historie. Ti jsou totiž pro pojišťovny nejrizikovější, nemají o u nich o co opřít a toto riziko je nutné nějak vyvážit. Pokud budete jezdit dlouhodobě bez nehod, můžete se dočkat až poloviční základní sazby, než kterou byste získali bez historie. Naopak, pokud často bouráte, můžete se se sazbou za povinné ručení dostat až na dvojnásobek.

Pojišťovny sazby za pojištění segmentují, tedy rozdělují podle věku řidiče, místa bydliště, značky vozidla, jeho stáří, výkonu a objemu motoru a dalších kritérií. Zajímavostí může být, že zatímco povinné ručení stoupá, ceny za havarijní pojištění dlouhodobě klesají.

Dále by vás mohlo zajímat

Komentáře